haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir fenomen ya da olgu üzerine edinilen bilgiye haber denir. Bu bilginin gazete, dergi kadar yapıt organlarıyla ya da radyo, göstergeç kadar muhabere araçlarıyla topluma sunulmak üzere makalelı metanetli hâline getirilmesine de haber makalesı adı verilir. Gün süresince insanoğlu muhabere ihtiyacını gitmek dâhilin çeşitli yollar aramış bu fakatçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara makalelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın yaşamında önemli değişiklikler olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler muhabere araçlarının geniş olmadığı dönemlerde yegâne muhabere aracı olarak kullanılmıştır. Kitle muhabere araçlarının vürutmesi ile beraberinde haber ve habere idrak yolları değişmiştir. Günümüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile muhabere gereksinimlerinı katlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolay başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan erişebilmek daha da önemli hâle gelmiştir. Habere sahip olan can ve toplumlar, yaşamın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp uyum sağlayabilmekte ve böylelikle siyasi, konuşu, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Ses seda, kaynağını yaşamdan düzenır ve özellikle çok hızlı değişimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında bihaber durmak, adeta yaşamın dışında durmak fehvaına gelmektedir. Günümüzde adetları her güzeşte tarih mütezayit makalelı, görsel ve işitsel yapıt organları, topluma haber iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu haber kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda nazarıitibar çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere sahip fenomen ve olgular haber kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin benibeşerı ısırması haber değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” kalüyle kıytırıkçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları açıklıkştırıp haber hâline getiren kişidir. Bir muhabir dâhilin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi haber kıymeti taşımazken bir ülkenin devlet resi beyının düşmesi haber kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Selen YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa imkânsızıdır; haberi haber yapan taban taştır. Bir haberin kıymetini anlamak dâhilin öncelikle haber kavramı üzerinde beklemek gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli fenomen, boyut ve görünümle alakadar veri ve duyurulara haber denir. Bu haberlerin çecik duyurulması üzere belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da haber makaleları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://parababasi.name.tr/ https://istanbulcilingir.name.tr/ https://istanbulhaliyikama.name.tr/ https://izmirtarihi.name.tr/ https://simulasyon.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al