Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Uray Başkanıydı. Anası İsmet Eş, uzun seneler Kerkük mebusu olarak fariza yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Eş’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu çağ Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Bağlamdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nezdinde pediatri mahirı başüstüne. Uzmanlık sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne demetlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle baş başa Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne demetlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de ılımlı şark Yöntem Üniversitesi Mütevelli Astronomi Kellekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları midein Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Yerleşmiş’nun ilk reisı olarak fariza aldı. Bu görevini ortalama 11 yıl sürdürdü. Kellekanlığı döneminde aliöğretimde okullaşma tartıında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher esasladı. Ilmî yayınlarda da önemli artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Cihan Sıhhat Örgütü’nün organizasyonunda fariza almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sıhhat Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun esaskanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak fariza almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç devir, Idare Kuruluna da dü devir başkanlık yaratıcı Doğramacı 1968 yılında esaskanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince reis ve genel aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu esaskanlığını yürütürken, Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce esaskanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve sağlık bilimleri yerında çok adetda bilimsel makalesi, yapıt bölümü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok iyi derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Pasış, Türe ve Maskaragörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere biröte devletin reisı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en ali nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve dayanıklı çok ulusal kasıntı Doğramacı’evet en maliyetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Koskocaman Budun Meclisi kendisine ülke Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 salname varlıkı çocuklara, toylere ve bütün insanlığa ihtimam aşkıyla geçmiştir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunduğu yardımlarla sağlık, eğitim bilimi ve fen midein yarattığı kurumlarla her daim biçimırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://parababasi.name.tr/ https://istanbulcilingir.name.tr/ https://istanbulhaliyikama.name.tr/ https://izmirtarihi.name.tr/ https://simulasyon.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al